Karkın Kasabası

Kasabanız Hakkında bilgi eklemek için lütfen üye olunuz.\r\n\r\nPartisi ve Başkan :  AKP-İsmail Ovalı\r\nKarkın Haritası\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\nKarkın Konya ili güneyi sınırları içerisinde yaklaşık 40 km Çumra ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir.\r\n\r\nKuruluş tarihi bilinmemekle beraber efsaneye göre Yıldızhan ın 4 oğlundan en küçüğüdür. Yıldız han öleceğini anlar ve oğullarını çadırına toplar. Onlara yakında öleceğini söyler ve topraklarını tanzim eder. Efsaneye göre en küçük oğul Gargın(Karkın) kendisine verilen alanı bataklık diye beğenmez. Babası (Yıldızhan)nın çadırına tekrar gider ama korumalar tarafından çadırdan içeriye sokulmaz. Efsaneye göre Gargın bir kaplanın sırtına biner ve boynuzlu yılanını bir kamçı gibi kullanarak, çadırın önünde bekleyen korumaları yener.çadıra girer. Bunun üzerine babası oğlunun kendini ispatladığını söyleyerek, oğluna bugünkü karkın ovasının olduğu bereketli toprakları verir.

Tags:

  çumra karkın kasabası  karkın kasabası  konya çumra karkın kasabası  karkın kasabası çumra  şendilbey belediyesi  KONYA KARKIN KASABASI  çumra karkın  karkin der  KONYA karkın belediyesi  karkınder  konya karkin  konya kasabaları  konya çumra karkın belediyesi  konya tv karkin kasabasi  cumra karkın kasabası video  konya karkın kasabası nufusu  
Bu yazı Çumra' nın Kasabaları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Karkın Kasabası için 2 cevap

  1. durmus ali isik der ki:

    hikaye degil gercek tarihce yazin

  2. hakan çetinkaya der ki:

    efsaneler yani hikaye dediğimiz o şeylerde tarihte gercek zeminler üzerine inşa edilmiştir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir