Çumra’ nın İlk Belediye Başkanı Rakım ÇUMRALI (1898- 1984)

Çumra’ nın İlk Belediye Başkanı Rakım ÇUMRALI Hakkında belkide hiç duymadığınız hiç bilmediğiniz yönleri Anıları ile güzel bir yazı okumanızı tavsiye ederim..\r\n\r\n\r\n\r\nBabası Çumralı Hüseyin’ dir Çumralı Hüseyin aslen İçeri Çumralı, Aziziye Camiinin imam ve Hatibi. Hasan Tahsin’in iki kızından ayrı olarak 2 evlilik daha yapmıştır. İlk evliliğinden Fati Hoca, son olarak dördüncü evliliğinden Hakim Şair Celal Çumralı (1911-?) olmuştur. Hasibe’den iki oğlu Rakım Çumralı (1898-1984) ve Sedat Çumralı Konya’nın önde gelen kişi ve politikacılarındandır.\r\nAile Soyadı Kanunu ile ÇUMRALI soyadını almıştır.\r\nRAKIM ÇUMRALI (1898-?)\r\nÇumralı Hüseyin ile Hasibe’nin oğludur. Yeni kurulan Çumra ilçesinin ilk Belediye Başkanlığı (1926-1940) görevinde bulunmuş, bir süre Konya Spor İl Müdürü (1945-1947) olarak görev yapmıştır. Konya CHP parti örgütünde görev yapmıştır. Son yıllarda ailesi İstanbul’a taşındığı halde Konya’da kalmış, çok yaşlanınca İstanbul’a gitmiş, orada vefat etmiştir.\r\nBİR ANI:\r\nKendisi ile görüşür, anılarını dinlerdim. Kendisinin anlattığına göre bir Çumralı’ya sormuşlar; “Rakım Beyi nasıl bilirsin?” Cevap ilginç “İyi dersem Allah’tan korkarım, kötü dersem şerrinden korkarım.\r\nBİR ANI:\r\nÇumra’da Avukatlık yapan beş vakit namazında bir Avukat varmış. Sıkça Rakım Çumralı ile uğraşırmış. Rakım Bey bir ders vermek ister. Biri, Avukat hakkında şikayetçi olur, Rakım Bey Karakolu ayarlamış, aşırı alkollü diye rapor aldırmış ve bir gece nezarethanede kalmış. Avukat, Rakım Beyi her gördüğünde “Allah şerrinden korusun” diye yaka silkermiş…\r\nBİR ANI:\r\nYıl 1935 seçimler var. Bir arkadaşı ile yeni elbise yaptırır, trenle Eskişehir üzerinden Ankara’ya mebus olmak için giderler. İsmet İnönü ile görüşürler. Vaziyet olumlu gibidir. Ama listeler hazırlanınca kendisi yerine bir kadın aday –Bahire Bediz Morova- listeye konur.. Rakım Çumralı’nın Yaşar, Aysel isminde iki kızı ve Peker isimli oğlu vardır. Kızı Aysel’in eşi Teoman Hamzaoğlu ile Konya Talebe Yurdu’nda birlikte kaldık.\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\n.\r\n\r\nKardeşi Eski Adalet Bakanı Sedat ÇUMRALI Konyanın önde gelen kişilerinden ve politikacısılarındandı.\r\n\r\nKaynak\r\n\r\nKitap Adı : Özdemir Ailesi\r\n\r\nKitabı Hazırlayan :İnş.Y.Müh-Araştırmacı Yazar Mehmet BİLDİRCİ\r\n\r\nBasım : Şişli 2007 Düzenleme Ekleme 2008\r\n\r\nYorum Yapan Uğur ÇAKICI Bey’ e Teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz diğer anılarınıda bizimle paylaşmanız dileğimizle.

Tags:

  peker çumralı  çumralı  
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çumra’ nın İlk Belediye Başkanı Rakım ÇUMRALI (1898- 1984) için 4 cevap

 1. uğur çakıcı der ki:

  Rakım ÇUMRALI için duyduğum bir anı babam rahmetli ismail çakıcı tarafından anlatılmıştır.” Rakım bey traktör bayisi açmış ama zamanla işleri kötü gitmeye başlamış ve epey bir borcu çıkmış.Borcun büyüklüğü 2,5 milyon tl kadarmış tarsuslu at sahiplerinden eliyueşil ailesinin babaları çocuklarını toplayarak kendi mallarının ne değerde olduğunu sormuş çocuklarda 6,5 milyon değer bildirince hemen satın ve rakım ın borcunu ödeyin demiş.Neden diye sorduklarında ”BİZ PARAYI KAZANIRIZ AMA RAKIM I BULAMAYIZ ” der.Daha bir çok duyduğumuz anısı vardır.ALLAH rahmet etsin.

  • rasih der ki:

   rakım çumralının konyada bir otelde vefat ettiğini duydum…ama doğru amöa yanlış bilmem…allah rahmet eylesin…

 2. Ramazan BAYRAM der ki:

  bildiğimiz tanıdığımız Çumranın en yaşayan kültür hazinesi Rahmetli ismail cakıcyı şahsen çumra belediye ziyaretlerinden tanır o tatlı sohbetlerinden çumranın gecmişine ait anılarını dinlerdim ve hoşuma giderdi sevenlerine ve ailesine başsağlığı diler kendilerini çumraya geldiklerinde ağırlamaktan zevk alırım.

 3. Mehmet SEVİŞ der ki:

  Sanıyorum ki ahde vefa kalmamış. Bunu şunun için söylüyorum. Bu gün Çumra diye bir ilçe varsa ki var bu sadece ve sadece Rahmetli Rakım beyin kişisel çabaları sayesindedir. Ben iki buçuk yıl İçeri Çumra ile Kaşınhanı’nın arasındaki Şimdiki Efes Pilsen Bira Fabrikasının yakınındaki Papaztömeği adlı yerde bulunan büyük çiftliğinde bulundum. Rahmetli babam çiftliğin bekçiliğini yapıyordu. Rakım bey zaman zaman Konyaya gidiyor ve geliyordu. Yaylı at arabası ile onu Konya Karaman Astvaltına kadar götürüyorotobüse bindiriyordum. Ya da Konya’dan gelecek ise o otobüsten iniyor yaylı arabası ile onu alıp çiftliğine getiriyordum. Beni o okuttu. Onunla ilgili olarak bir kitabın almayacağı kadar çok anılarım var. Disiplinli olmasını anlayamayan üç kağıtçılar ve kolay kazananların onu kötülemesi doğaldır. Netekim o iyice yaşlanınca duyduğum kadarıyla Noterler vasıtasıyla dokuz yıllığına diye kiralandığı söylenerek doksan dokuz yıllığına kiralanıp çiftliği elinden alınmıştır. O zamanlar Sürmeli diye birinden söz ediliyordu. Bilemem. Yıl 1970- 1971 falan olmalı. Sonra öldüğünü duydum. Ben o zaman Ankara’daydım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir