Çumra’ nın İlk Belediye Başkanı Rakım ÇUMRALI (1898- 1984)

Çumra’ nın İlk Belediye Başkanı Rakım ÇUMRALI Hakkında belkide hiç duymadığınız hiç bilmediğiniz yönleri Anıları ile güzel bir yazı okumanızı tavsiye ederim..

Babası Çumralı Hüseyin’ dir Çumralı Hüseyin aslen İçeri Çumralı, Aziziye Camiinin imam ve Hatibi. Hasan Tahsin’in iki kızından ayrı olarak 2 evlilik daha yapmıştır. İlk evliliğinden Fati Hoca, son olarak dördüncü evliliğinden Hakim Şair Celal Çumralı (1911-?) olmuştur. Hasibe’den iki oğlu Rakım Çumralı (1898-1984) ve Sedat Çumralı Konya’nın önde gelen kişi ve politikacılarındandır.
Aile Soyadı Kanunu ile ÇUMRALI soyadını almıştır.
RAKIM ÇUMRALI (1898-?)
Çumralı Hüseyin ile Hasibe’nin oğludur. Yeni kurulan Çumra ilçesinin ilk Belediye Başkanlığı (1926-1940) görevinde bulunmuş, bir süre Konya Spor İl Müdürü (1945-1947) olarak görev yapmıştır. Konya CHP parti örgütünde görev yapmıştır. Son yıllarda ailesi İstanbul’a taşındığı halde Konya’da kalmış, çok yaşlanınca İstanbul’a gitmiş, orada vefat etmiştir.
BİR ANI:
Kendisi ile görüşür, anılarını dinlerdim. Kendisinin anlattığına göre bir Çumralı’ya sormuşlar; “Rakım Beyi nasıl bilirsin?” Cevap ilginç “İyi dersem Allah’tan korkarım, kötü dersem şerrinden korkarım.
BİR ANI:
Çumra’da Avukatlık yapan beş vakit namazında bir Avukat varmış. Sıkça Rakım Çumralı ile uğraşırmış. Rakım Bey bir ders vermek ister. Biri, Avukat hakkında şikayetçi olur, Rakım Bey Karakolu ayarlamış, aşırı alkollü diye rapor aldırmış ve bir gece nezarethanede kalmış. Avukat, Rakım Beyi her gördüğünde “Allah şerrinden korusun” diye yaka silkermiş…
BİR ANI:
Yıl 1935 seçimler var. Bir arkadaşı ile yeni elbise yaptırır, trenle Eskişehir üzerinden Ankara’ya mebus olmak için giderler. İsmet İnönü ile görüşürler. Vaziyet olumlu gibidir. Ama listeler hazırlanınca kendisi yerine bir kadın aday –Bahire Bediz Morova- listeye konur.. Rakım Çumralı’nın Yaşar, Aysel isminde iki kızı ve Peker isimli oğlu vardır. Kızı Aysel’in eşi Teoman Hamzaoğlu ile Konya Talebe Yurdu’nda birlikte kaldık.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Kardeşi Eski Adalet Bakanı Sedat ÇUMRALI Konyanın önde gelen kişilerinden ve politikacısılarındandı.

Kaynak

Kitap Adı : Özdemir Ailesi

Kitabı Hazırlayan :İnş.Y.Müh-Araştırmacı Yazar Mehmet BİLDİRCİ

Basım : Şişli 2007 Düzenleme Ekleme 2008

Yorum Yapan Uğur ÇAKICI Bey’ e Teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz diğer anılarınıda bizimle paylaşmanız dileğimizle.

Tags:

  peker çumralı  çumralı  
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çumra’ nın İlk Belediye Başkanı Rakım ÇUMRALI (1898- 1984) için 3 cevap

  1. uğur çakıcı der ki:

    Rakım ÇUMRALI için duyduğum bir anı babam rahmetli ismail çakıcı tarafından anlatılmıştır.” Rakım bey traktör bayisi açmış ama zamanla işleri kötü gitmeye başlamış ve epey bir borcu çıkmış.Borcun büyüklüğü 2,5 milyon tl kadarmış tarsuslu at sahiplerinden eliyueşil ailesinin babaları çocuklarını toplayarak kendi mallarının ne değerde olduğunu sormuş çocuklarda 6,5 milyon değer bildirince hemen satın ve rakım ın borcunu ödeyin demiş.Neden diye sorduklarında ”BİZ PARAYI KAZANIRIZ AMA RAKIM I BULAMAYIZ ” der.Daha bir çok duyduğumuz anısı vardır.ALLAH rahmet etsin.

  2. Ramazan BAYRAM der ki:

    bildiğimiz tanıdığımız Çumranın en yaşayan kültür hazinesi Rahmetli ismail cakıcyı şahsen çumra belediye ziyaretlerinden tanır o tatlı sohbetlerinden çumranın gecmişine ait anılarını dinlerdim ve hoşuma giderdi sevenlerine ve ailesine başsağlığı diler kendilerini çumraya geldiklerinde ağırlamaktan zevk alırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir